• 09:00/19:00
+90 2122350050 info@tekniksolar.com
Taksim- İST Okçu Musa Cd. No:2 Turkey

Danfoss Sürücü

https://www.tekniksolar.com/wp-content/uploads/2018/05/danfoss-vlt-micro-drive-1000-500x500.jpg

      DANFOSS

             Elektriğin normal kullanımının sınırlı ve maliyetli olduğu yerlerde fotovoltaik güneş panelleri, güneş ışığını emerek elektriğe dönüştürür ve AC sürücüleri besleyerek elektrikli cihazların çalışmasını sağlar. Güneş enerjili sistemler kurulduktan sonra, bakım maliyetleri oldukça düşüktür ve muazzam bir enerji kaynağı olan güneş bu enerjiyi bizlere sınırsız sunmaktadır. Bu sistemler; içme, pişirme veya sulama için temiz su sağlamak için su pompalarında, gıda ve süt ürünlerini soğutma için kompresörlerde ve havalandırma klima ve havuz gibi diğer uygulamalarda da kullanılmaktadır. Uygulamalarda solar sistemlerin kullanılmasının toplumsal açıdan birçok faydası bulunmaktadır.

SOLAR POMPA UYGULAMALARI

      Solar pompalar fotovoltaik paneller tarafından üretilen elektrikle çalışmaktadır. Çevresel ve teknik açıdan birçok faydası bulunan solar pompalar, düşük maliyetli ve temiz bir uygulamadır. Elektriğin mevcut olmadığı ya da kısıtlı olduğu uzak alanlar için ideal çözüm olan solar pompalar gün boyunca kesintisiz enerji ile beslenir. Fas, Hindistan, Bangladeş gibi birçok ülkede fosil yakıtların kullanıldığı sistemlerin güneş enerjili sistemlerle değiştirilmesi hükümetler tarafından desteklenmektedir. Ülkemizde de bu uygulamaların kullanımının yaygınlaştırılması hem ekonomik hem de çevresel açıdan insanlarımızın yaşam standartlarını yükseltecektir. Özellikle çiftçilerimize sulama konusunda büyük kolaylıklar sağlayacak olan solar pompalama sistemlerinin kullanımının daha da yaygınlaşması beklenmektedir. Tarımda sulama, kırsal toplumlarda temiz suya erişim ve hayvancılıkta hayvanlara su temini için kullanılan solar pompalar düşük maliyetli ve kullanımı kolay bir uygulamadır.

 SOLAR POMPALARIN KULLANIMI

      Solar pompalar farklı motor sürücülerle farklı performanslarda çalışırlar. Yani solar pompaların performansı en çok içerdiği motor sürücünün performansına bağlıdır. Sıradan solar pompa uygulamaları IP 20/21 güvenlik sınıfına ait bir kabin içerisinde bulunan motor sürücü içerir. Buna ek olarak sigorta, güç anahtarı, yıldırım/aşırı gerilim koruması, kabin kapısı LED'i, ampul ve düğmeler içermektedirler. Bu solar pompaların zayıf kaldığı noktalar bulunmaktadır. Bu zayıf noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

• Motor sürücü kabinde bulunduğundan kabininin havalandırılması ve soğutulması gerekmektedir. Kabine gelen hava akımının yetersiz olduğu durumlarda aşırı ısıdan dolayı uygulama olumsuz etkilenecektir.
• Kirli ve aşırı nemli ortamlarda sağlıklı bir çalışma için motor sürücünün en azından IP55 koruma sınıfında olması beklenmektedir.
• Kabinde bulunan hava akışı filtrelerinin sürekli bakımı yapılmak zorundadır.
• Elektronik bileşenler nem ve yoğuşmadan çok çabuk zarar görmektedir.